Türkiye’deki POS Cihazları Siber Saldırganların Hedefinde

Türkiye’deki POS Cihazları Siber Saldırganların Hedefinde

Türkiye’deki POS Cihazları Siber Saldırganların Hedefinde

POS cihazlarına yönelik saldırılar 2019’un son aylarında öteki aylara gore nispeten artış kaydetti. Özellikle yılbaşının yaklaşması ve indirimlerle başlamış olan alışveriş sezonunda tüm dünyada POS aygıtı hücumlarında artış gözlemlendi. Bununla birlikte Türkiye’deki POS atakları özellikle Ekim ayında artış gözlemlendi.

Trend Micro Smart Protection Network’ün her ay düzenli olarak hazırladığı rapora göre Ekim ayında tüm dünyada Trend Micro güvenlik çözümlerinin tespit etmiş olduğu 66 kötü amaçlı POS yazılım ailesinden 28’i Türkiye’de, 10’u ise Brezilya’da tespit edildi. Gerçekleşen POS ataklarında Türkiye ve Brezilya’yı İsviçre, ABD ve Meksika takip etti. Aynı raporda Kasım ayı incelendiğinde ise; tespit edilen 67 kötü fakatçlı POS yazılımı ailesinin 16’sının Türkiye’de olduğu belirlendi. Kasım ayında Türkiye 2. Sırada yer alırken 28 kötü fakatçlı yazılım ile Meksika en fazlaca POS saldırısına uğrayan ülke oldu. Raporda Kanada, Birleşik Arap Emirlikleri ve Brezilya’nın da en fazlaca POS hücumsının gerçekleştiği ülkeler arasında olduğu açıklandı.

POS cihazlarına sızarak kullananların kredi kartı ve banka kartı verilerine ulaşmayı hedefleyen saldırganlar her geçen gün mevcud yazılımlarını geliştiriyor yada yeni yazılımlarla ataklarına devam ediyor. Saldırganların, çok değerli verilerle yüklü olan POS cihazlarından çaldığı veriler arasında; kullanıcı adı, sunucu adı, şifreleme algoritmasının anahtarı, işletim sistemi bilgisi ve çalışan uygulamaların sıralaması şeklinde kritik bilgiler bulunuyor. Geçtiğimiz aylarda tespit edilen kötü amaçlı POS yazılımı ataklarının yanında, yeni yazılım ailelerinin sayısının da artış kaydetmesi, siber saldırganların POS cihazlarına ilgilerinin azalmadığını aksine artarak devam ettiğini gösteriyor.

POS cihazlarına yönelik ataklarla ilgili açıklamada bulunan Trend Micro Akdeniz Ülkeleri Teknik Müdürü Mehmet Gülyurt şunları söyledi: “Son yıllarda POS sistemlerine yönelik siber saldırılar önemli ölçüde arttı. Bu ataklar özellikle alışverişin çok yoğun olduğu dönemlerde artış gösteriyor. Sistemleri siber hücumlara korumak için gelişmiş tehditlere karşı koruma sağlayan güvenlik çözümlerinin kullanılması büyük önem taşıyor.”

Araştırmalara nazaran, kötü amaçlı POS yazılımları arasında en çok PLOUTOS adlı yazılımı tespit edildi. TINYPOS ve LOCKPOS adlı zararlı yazılımlar da saldırganların çoğunlukla kullandığı yazılımlar içinde bulunuyor. Yeni tespit edilen kötü amaçlı POS yazılım ailesi DEXTR ise 10. Sırada içeriyor.

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0